فروشگاه‌های زنجیره‌ای خواربار فروشی سوئد در روز شنبه پس از یک حمله ransomware به یک سرویس دهنده it ، تمام ۸۰۰ فروشگاه خود را بسته و قادر به اداره ثبت نقدی آن نبودند .
همچنین صدها کسب‌وکار آمریکایی روز جمعه با حمله بسیار پیچیده‌ای که به طور گسترده از نرم‌افزار مدیریت فن‌آوری به نام supplier به طور گسترده مورد استفاده قرار گرفت ، مورد هدف قرار گرفتند.
به گفته Coop ، یکی از بزرگ‌ترین فروشگاه‌های زنجیره‌ای مواد غذایی ، ابزاری که برای به روز رسانی از راه دور آن را به روز رسانی می‌کند ، تحت‌تاثیر این حمله قرار گرفته‌است ، یعنی پرداخت‌ها را نمی ‌توان انجام داد .
Therese Knapp ، سخنگوی Coop ، به تلویزیون سوئد گفت : ” ما تمام شب را مشغول رفع مشکل و احیا سرویس ها کرده‌ایم ، اما به آن‌ها اطلاع داده‌ایم که باید امروز انبارها را بسته نگه داریم . “
آژانس خبری سویدی TT گفت که فن‌آوری Kaseya توسط شرکت سوئدی Visma Esscom مورد استفاده قرار گرفت ، که سرورها و دستگاه‌ها را برای تعدادی از کسبوکارهای سوئدی مدیریت می‌کند .
خدمات راه‌آهن دولتی و یک زنجیره داروخانه نیز آسیب‌دیده اند .
Fabian Mogren ، مدیر اجرایی Visma Esscom ، به TT گفت : ” آن‌ها در درجات مختلف هدف قرار گرفته‌اند .”
پیتر Hultqvist ، وزیر دفاع ، به تلویزیون سوئد گفت که این حمله ” بسیار خطرناک ” بود و نشان داد که چگونه نهاده‌ای دولتی و دولتی باید آمادگی خود را بهبود بخشند .
او گفت : ” در یک وضعیت ژئوپلتیک متفاوت ، ممکن است بازیگران دولتی باشند که به این طریق به ما حمله می‌کنند تا جامعه را خاموش کرده و هرج و مرج ایجاد کنند.”
در حمله Friday’s ، هکرها یک ابزار Kaseya به نام VSA را تغییر دادند که توسط شرکت‌هایی استفاده می‌شد که خدمات دیجیتالی را برای شرکت‌های کوچک مدیریت می‌کردند . سپس آن‌ها به طور همزمان فایل‌های مشتریان ارائه دهندگان را رمز گذاری کردند و قول دادند که آن‌ها را در ازای پرداخت رمز گشایی کند .

0

دیدگاهتان را بنویسید